MEVALIA PKU GMPower

ROZDÍL MEZI BÍLKOVINAMI A AMINOKYSELINAMI.

Bílkoviny jsou jedny ze­ základních stavebních kamenů každého živého organismu a­ mají velké množství nenahraditelných funkcí. Jsou nedílnou součástí např. svalů, krevních buněk, kůže, vlasů, hormonů, enzymů a­ protilátek, které nás chrání před infekcí. Bez bílkovin nemůžeme růst a­ naše tělo nemůže správně fungovat.

Pacienti s PKU (fenylketonurií) a HPA (hyperfenylalaninémií) přijímají přísnou nízkobílkovinnou dietu, a proto jsou bílkoviny nahrazovány volnými aminokyselinami (= základními složkami bílkoviny) bez fenylalaninu (Phe).

Donedávna byla většina PKU přípravků připravována ze 100 % jen z volných syntetických aminokyselin a ­tím umožnila pacientům s ­PKU žít plnohodnotný život. Ačkoliv jde o ­úžasný vědecký poznatek, lidské tělo je primárně uzpůsobeno k procesu trávení bílkovin, a ne volných aminokyselin.

Aminokyseliny si můžeme představit jako volné korálky. Zatímco bílkoviny jako šňůru korálkového náramku nebo náhrdelníku.

Díky tomu se bílkoviny vstřebávají déle, protože nejprve je potřeba, aby enzymy rozložily bílkoviny na­ menší části. Tento zdlouhavý proces však pomáhá tělu vstřebat veškeré živiny (vitaminy, minerály a další), které tělo potřebuje.

amninokyseliny_bílkoviny

CO JSOU GLYKOMAKROPEPTIDY (GMP)?

GMP (GLYKOMAKROPEPTIDY) jsou přirozeně se vyskytující bílkoviny bez fenylalaninu. Nedávné studie1 ukázaly, že GMP jsou další plnohodnotnou možností péče o pacienty s PKU. Prodlužují pocit sytosti v porovnání s aminokyselinami a umožnují lepší dodržování diety, zejména u dospívajících nebo dospělých.

GMP vznikají při procesu výroby sýra ze syrovátky. GMP jsou jedinou, přirozeně se vyskytující bílkovinou, která neobsahuje fenylalanin ve své čisté formě. JSOU TEDY IDEÁLNÍ PŘI PKU DIETĚ.

vyroba syra

GMP neobsahují všechny esenciální (nezbytně nutné) aminokyseliny, a proto musí být doplněny (např. arginin, histidin, leucin, tryptofan a tyrosin). Čisté GMP jsou na počátku výroby zcela bez fenylalaninu (Phe), ale během procesu výroby sýra se malé množství Phe na GMP naváže.

Proto přípravek MEVALIA PKU GMPower, stejně jaké jiné přípravky na bázi GMP, obsahuje malé množství Phe.

PRODUKT VYVINUTÝ NA BÁZI GLYKOMAKROPEPTIDŮ (GMP).

gmpower
  • Jeden z nejpokročilejších přípravků pro každodenní život pacientů s PKU a HPA hrazený od 11 let.
  • Lze kombinovat s klasickými aminokyselinovými přípravky.
  • Obsahuje DHA a EPA (omega 3 mastné kyseliny).
  • Obsahuje vlákninu.

 

CO PŘINÁŠÍ GMPOWER V PKU DIETĚ? 

GMP BENEFITY

LEPŠÍ CHUŤ, TEDY USNADNĚNÍ DODRŽOVÁNÍ DIETY

Pacienti s PKU a HPA hodnotí GMP jako dietu bez hořko/kyselé, kovové chuti na rozdíl od aminokyselinových přípravků. PKU pacienti zařazení do studie z roku 20092, z 91 % hodnotili GMP za chuťově vynikající.

DELŠÍ POCIT NASYCENÍ PO ­JÍDLE

GMP se jako přirozená bílkovina vstřebávají z trávicího traktu déle než směs aminokyselin a zároveň ovlivňují hladinu hormonu zodpovědného za pocit hladu. Výsledkem je pomalejší / pozdější pocit hladu než u klasických směsí volných  aminokyselin3,4,5.

STABILNĚJŠÍ HLADINY Phe

Díky tomu, že MEVALIA PKU GMPower je přirozená bílkovina s delší vstřebatelností, zajišťuje i stabilnější hladinu Phe v krvi během dne. Hladina Phe tedy nekolísá tolik, jako u klasických aminokyselinových přípravků.

VLÁKNINA

MEVALIA PKU GMPower obsahuje navíc vlákninu, tedy látky podporující růst přátelských bakterií ve střevech s pozitivním vlivem na žádoucí viskozitu tráveniny. Tím snižují pravděpodobnost osídlení střeva parazity a zvyšují pocit plnosti.6

DHA A EPA (omega 3 mastné kyseliny)

MEVALIA PKU GMPower také obsahuje DHA a EPA, které přispívají k normálnímu vývoji a činnosti mozku. Také napomáhají uchovat zdravý zrak a mají pozitivní vliv na zdraví srdce.8

POZOR – vzhledem k tomu, že PKU dieta nezaručuje dostatečný příjem DHA a EPA, musí být pacientům s PKU doplňovány!

LEPŠÍ VYUŽITÍ ŽIVIN

Ve studiích bylo prokázáno, že díky GMP dochází ke zlepšení absorpce některých mikronutrientů, např. vápníku, který je potřebný pro udržení normálního stavu kostí a zubů.9

JSOU NUTNÉ OBAVY ZE ZBYTKOVÉHO Phe V MEVALIA PKU GMPOWER? 

MEVALIA PKU GMPower obsahuje současně vysoké množství LNAA (Large Neutral Amino Acids), které snižují absorpci Phe do mozku a střev. Díky tomu je příjem zbytkového Phe z přípravku MEVALIA PKU GMPower do mozku/střev snížen3,4,5.

Zdroj:
1.    Alternative Therapies for PKU. Norma Specola and Ana Chiesa. Journal of Inborn Errors of Metabolism & Screening. 2017, Nutritional management of phenylketonuria. Macleod EL, Ney DM. 2010, Acceptable low phenylalanine foods and beverages can be made with glycomacropeptide from cheese whey for individuals with PKU. Lim K et all. Mol Genet Metab. 2007.
2.    VAN Calcar, S. C., MacLeod, E. L., Gleason, S. T., Etzel, M. R., Clayton, M. K., Wol , J. A, & Ney, D. M. Improved nutritional management of phenylketonuria by using a diet containing glycomacropeptide compared with amino acids. Am J Clin Nutr. 2009; 89; 1068-77.
3.    MacLeod E, Clayton M, van Calcar S, Ney D. Breakfast with glycomacropeptide compared with Amino Acids Suppresses Plasma Ghrelin Levels in Individuals with Phenylketonuria. Molecular Genetics and Metabolism, 2010; 100(4):303-308.
4.    Ney D. M., Stroup B. M, Clayton M. K, Murali S. G., Rice G. M., Rohr F. and Levy H. L. Glycomacropeptide for nutritional management of phenylketonuria: a randomized, controlled, crossover trial. Am J Clin Nutr. 2016; 104:334-45.
5.    Dietary modulation of the human colonic microbiota: updating the concept of prebiotics. Gibson RG et al. Nutr Res Rev. 2004.
6.    Dietary modulation of the human colonic microbiota: updating the concept of prebiotics. Gibson RG et al. Nutr Res Rev. 2004.
7.    The Effect of Glycomacropeptide versus Amino Acids on Phenylalanine and Tyrosine Variability over 24 Hours in Children with PKU: A Randomized Controlled Trial. Anne Daly, Sharon Evans, Satnam Chahal, Saikat Santra, Alex Pinto, Cerys Gingell,
Július César Rocha, Francjan van Spronsen, Richard Jackson and Anita Mac Donald. Nutrients 2019, 11, 520.
8.    Pozitivní účinky DHA jsou zajištěny při denním příjmu 200 mg DHA navíc k doporučenému dennímu příjmu omega-3 mastných kyselin pro dospělé, tj. 250 mg omega-3 mastných kyselin (DHA a EPA).
9.    Glycomacropeptide Bioactivity and Health: A Review Highlighting Action Mechanisms and Signaling Pathways. Laura Elena Córdova-Dávalos, Mariela Jiménez and Eva Salinas. Nutrients 2019, 11, 598. 8.